Fizik tedavi alışkanlık yapar mı:
 Fizik tedavi bağımlılık yapan bir uygulama değildir. Fakat sağladığı rahatlıktan dolayı hastalarımız bu tür tedavilere daha çok rağbet etmekte bu da bağımlılık yaptığı yönünde yanlış inanışlara yol açmaktadır.

Fizik tedavi kemik erimesi yapar mı:
 Fizik tedavi uygulamaları kemik erimesi yapmaz. Elektrik akımları ve sıcak uygulamaları güvenle yapılabilir. Yalnız ultrason, yani ses dalgasıyla derin dokuların ısıtılması işlemi ileri kemik erimesi olan hastalarda doktorunuzun önereceği dozlarda ve uygun göreceği bölgelere yapılmalıdır. Bu yüzden kemik taraması sonuçlarınızı lütfen doktorunuza danışınız.

Fizik tedavi ne kadar sıklıkta uygulanabilir:
 Fizik tedavi uygulamaları temelde sıcak ve milivoltlarla ölçülen elektrik akımlarının çeşitlerinden, egzersiz masaj gibi fiziksel uygulamalardan oluşmaktadır. Dolayısıyla yan etki açısından son derece güvenlidir. Bu yüzden hastanın tedavi ihtiyacı olduğu ve doktorunun önerdiği her zaman uygulanabilir.

Kışın fizik tedavi almam ağrılarımı arttırır mı:
Fizik tedavi uygulamalarının yapılması gereken belli bir mevsim yoktur. Yaygın fakat yanlış inanışa göre kışın yapılan tedavilerde fayda alınamayacağı ve hatta ağrıların artacağı sanılmaktadır. Halbuki fizik tedavide çok yoğun sıcaklar uygulanmamakta ağırlıklı olarak bölgesel hafif sıcaklar, derin dokulara nüfuz eden sıcaklar ve elektrik akımları uygulanmaktadır. Bu uygulamaların soğuk havalarda uygulanması daha yararlıdır çünkü romatizmal yakınmalar daha çok kış aylarında artış göstermektedir. Tedavinin ertelenmesi kışı ağrılı geçirmekten başka bir işe yaramayacaktır. Yazın ise yakınmalar zaten kısmen azalacaktır. Kış aylarında fizik tedavi sonrası ekstra bir korunmaya gerek yoktur.Tedavi sonrası 15 dakika kadar istirahat edip, hava şartlarına göre normal bir korunma ile merkezimizden ayrılmanız yeterlidir.

Fizik tedavinin etkisi geçici midir:
 Fizik tedavi alanına giren kas iskelet sistemi hastalıklarının çok büyük bir çoğunluğu postür bozuklukları, hareketsiz yaşam, aşırı kilo veya kemik-eklem-kas yapılarının hatalı ve aşırı kullanımı gibi mekanik problemlerden oluşmaktadır. Fizik tedavi uygulamaları kas iskelet sistemi ağrılarını geçirmekte, problemli dokularda iyileşmeyi hızlandırmakta ve beraberinde uygulanan egzersiz, masaj ve eğitim programları ile sağlıklı bir kas iskelet sistemine kavuşulabilmektedir. Bu etkinin kalıcı olabilmesi için hastaya da önemli sorumluluklar düşmektedir. Verilen egzersiz programlarını eksiksiz uygulamaları vücutlarını doğru kullanmayı öğrenmeleri bu konuda doktorlarından ve fizyoterapistlerinden yeterli eğitimi almaları tedavinin etkinliğini ve kalıcılığını arttıracaktır.
Bazı kronik romatizmal hastalıklar ve rehabilitasyon hastalıklarında ise uygulamalar mevcut kas iskelet sistemi potansiyelini korumak ve hayat kalitesini arttırmak amacına yöneliktir. Burada amaç kesin şifadan çok hayat kalitesini korumaktır.

Kaplıcaya mı gitsem fizik tedavi mi olsam:
 Fizik tedavi sadece sıcak ve elektrik uygulamalarından ibaret değildir. Amaç problemli kas iskelet yapılarının fizik tedavi ile hazırlanıp doğru egzersiz, manipulatif uygulamalar, doğru postür ve bedeni doğru kullanmayı öngören eğitim programlarıyla düzeltilmesidir. Kaplıca tedavilerinin ise bazı süregen romatizmal hastalıklarda etkisi vardır ancak kaplıcadan tek başına şifa beklemek yetersiz olur, yine egzersiz ve rehabilitasyon uygulamalarıyla desteklenmelidir.

Ameliyat mı fizik tedavi mi:
Bu konuda hastaların kafasının en çok karıştığı hastalıklar bel-boyun fıtıkları ve kireçlenen eklemlere protez uygulamalarıdır. Bel-boyun fıtıklarında fizik tedavi ile yüzde 90-95 başarı sağlanabilmektedir. Ameliyat gereken vakaların oranı ise yüzde 5-7 dir. Dünyanın her yerinde kabul edilen iki ameliyat kriteri mevcuttur. Birincisi hekim tarafından saptanan kas güçsüzlüğüdür. Omurgalar arasından taşarak(fıtıklaşarak) belde bacaklara, boyunda ise kollara giden sinirlere baskı sonucu ilgili kaslarda güçsüzlük oluşabilmektedir. Ancak baskı altında kalan sinirin ilk belirtisi kas güçsüzlüğü değil ağrıdır. Ağrıların büyük çoğunluğu ise fizik tedavi ve egzersiz programları ile tedavi edilebilmektedir. Kas güçsüzlüğü ise daha ileri durumlarda ortaya çıkar, bu güçsüzlük hekim tarafından saptandığında özellikle ilerleyici ise baskı altında kalan siniri kurtarmak için cerrahi operasyon gereklidir. Bu baskının daha vahim olduğu durum fıtığın sinir dalına değil omuriliğin kendisine baskı yapmasıdır. Bu durum kendini hastada idrar kaçırmayla gösterir ve ACİL cerrahi gerekir. Cerrahi tedavi gereken ikinci durum ise her türlü tedaviye rağmen 3 ay içinde geçmeyen ve hayat kalitesini düşüren ağrıdır.
Kireçlenen eklemlere protez uygulamaları en sık diz ve kalça eklemlerinde yapılır ve başvurulması gereken son çaredir. Eğer hasta günlük yaşamında bir başkasının yardımına ihtiyaç duymadan hayatını idame ettirebiliyorsa ve yürüme mesafesi birkaçyüz metrenin altına düşmemişse fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulmalarından fayda görecektir. Eğer hastanın yürüme mesafesi birkaç yüz metrenin altına düşmüşse protez takılması hayat kalitesini yükseltecektir. Ancak bu uygulamadan önce ve sonra rehabilitasyon programları uygulanmalıdır.

Fizik tedavi radyasyon içerir mi:
Hiçbir fizik tedavi uygulaması radyasyon içermez , temel olarak yüzeyel ve derin ısı çeşitleri, milivoltlarla ölçülen düşük voltajlı ve vücuda zarar vermeyen elektrik akımları, masaj, egzersiz gibi uygulamalardır.

Fizik tedavinin ciddi yan etkileri var mı:
 Fizik tedavi temel olarak yüzeyel ve derin ısı çeşitleri, milivoltlarla ölçülen düşük voltajlı ve vücuda zarar vermeyen elektrik akımları, masaj, egzersiz gibi uygulamalar olduğundan yan etkiden ziyade dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Örneğin kalp pili olan hastalara elektrik akımlarının uygulanmaması veya doktor kontrolünde uygulanması, duyu kaybı olan hastalara sıcak uygulamalarının ve elektrik akımlarının dikkatli yapılması, kemik erimesi ve tedavi bölgesinde metal protezi olan hastalarda ultrason uygulamalarının yapılmaması gibi.

Emekli kişilerin fizik tedavisi hizmetleri SGK tarafında karşılanıyor mu:
Emekli kişi GSSli olduğu için fizik tedavi bedeli SGK tarafından ödenmektedir. Muayene katılım bedeli (12,00tl) dışında maaşlarından herhangi ek bir ücret kesilmemektedir.

Fizik Tedavi Nedir?
Kas iskelet sistemi ile ilgili ağrı, fonksiyon kaybı, sakatlık ve yetersizliğin tedavisinde tedavi edici ve uyarıcı akımlar, sıcak bazen soğuk uygulamalar, çeşitli frekansta ses dalgaları, manyetik alan tedavisi, gibi fiziksel ajan ve tekniklerin kullanılmasıdır. Fizik tedavi ağrılı durumun, özürlülük ve engelliliğin etkilerini en aza indirerek kişinin işine ve sosyal yaşama dönüşünü kolaylaştırır.

Rehabilitasyon nedir?
Herhangi bir nedenle engelli hale gelmiş kişilerin kaybettiği fonksiyonlarını tam veya olabildiği kadar tama yaklaşması, topluma kazandırmak için uygulanan tedavilerin bütünüdür. Amaç, özürlü ve engellilere ya da değişik nedenlerle fonksiyonel bağımsızlığını yitirmiş insanlara fiziksel, ruhsal, ekonomik ve sosyal yönden olabildiğince bağımsızlık kazandırmaya çalışmaktır. Hastayla uyumlu ve kapsamlı uygulanan rehabilitasyon programı yatağa ve başkalarına bağımlı kalma süresini kısaltacak ve yaşam kalitesini yükseltecektir.

Kimler fizik tedavi uygulayabilir?
Fizik tedavi uzmanı denetiminde terapistler tarafından uygulanır.

Fizik tedavi seanslarında hangi cihazlar ve uygulamalar yapılır?
Çok değişik aletler ve sistemler olmasına rağmen aşağıdakiler sık kullanılan yöntemlerden bazılarıdır.
Hotpack ( sıcak paketler )
Parafin
Cold pack ( buz paketi )
Ultrason
İnfrared ışınlar
Lazer
Traksiyon
TENS
Compex
İnterferans
Galvani akım
Vakum
Kısa dalga
Manuel terapi
Terapötik (tedavi edici) egzersizler

Beraberimde getirmem gereken bir şey var mı?
Daha önceden yaptırdığınız mevcut laboratuar, röntgen MR ve varsa önceki tedavi durumunuzu gösteren hastane veya doktorunuzdan almış olduğunuz belgeler ile halen kullanmakta olduğunuz ilaçlarınızın isimleri, eğer protez kullanıyorsanız onu da beraberinizde getirmeniz faydalı olabilir.

Tedaviye gelirken nasıl giyinmeliyim?
Giysiniz konusunda terapistinizle önceden görüşebilirsiniz.

Romatizma Nedir? Kaç Çeşit Romatizma Vardır?
Romatizmal Hastalıklar hareket sistemimizin (kas-iskelet sistemi) ağrı ve hareket kısıtlığı gibi yakınmalara yol açan hastalıklarıdır. Hareket sistemimiz eklemler, eklemler çevresindeki bağlar, ?tendon? adı verilen kasların kemiklere yapışma bölgeleri, ?bursa? adı verilen içi sıvı dolu kesecikler, kaslar, bağ dokusu ve kemiklerden oluşmuştur.
200?ün üzerinde romatizmal hastalık tanımlanmıştır.Romatizmal hastalıklar da
1.yumuşak doku romatizmaları (fibromyalji sendromu, myofasyal ağrı sendromu, tendinitler gibi)
2.iltihaplı romatizmalar (romatoid artrit, ankilozan spondilit, akut romatizmal ateş, skleroderma, Behçet Hastalığı vs)
3.eklem kıkırdağının yıpranmasıyla ortaya çıkan romatizmal hastalıklar (artroz = kireçlenme) olarak sınıflandırılabilmektedirler.

Hangi hastalıklarda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi?ne Başvurmak Gereklidir?
Tüm eklem ve kas ağrıları (omuz, kol, dirsek, el-elbileği, kalça, diz, bacak, ayak-ayak bileği)
Boyun, sırt, bel ağrıları (fıtıklar, disk kaymaları, duruş bozuklukları, yumuşak doku yaralanmaları)
Kalça-Diz-Omuz protezi operasyonu, artroskopik girişim, el cerrahisi operasyonu sonrası veya kırık-çıkık sonrası ağrısı ve hareket kısıtlılığı olan hastalar
Kemik erimesi saptanan hastalar
ve İnme (felç), yüz felci, çocuk felci sekeli, spastik özürlü, Parkinson Hastalığı, omurilik yaralanması, MS (Multipl Skleroz), travmatik beyin yaralanması, sinir sıkışması ve sinir yaralanmaları sonrasında hareket kısıtlılığı, kaslarda güçsüzlük ve spastisite olan hastaların ağrının giderilmesi, hareketliliğin sağlanması, kas kuvvetinin arttırılıp, yaşam kalitesinin arttırılması amacıyla Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi ne başvurması gereklidir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uygulamaları Sırasında Ağrı Hissedilir mi?
Fizik Tedavi cihazlarla uygulanır. Uygun cihazlar fizyoterapistler tarafından bilinçli ve doğru kullanıldığı zaman ağrı duymazsınız. Ancak fizik tedavi fizyoterapist olmayan kişiler tarafından uygulanırsa, yanlış uygulanma riski olduğu için ağrı duyulabilir ve vücuda zarar verebilir. Rehabilitasyon uygulamaları sırasında germe egzersizleri uygulandığı zaman ağrı hissedebilirsiniz. Ancak Fizik Tedavi Rehabilitasyon Uzman Doktoru gözetiminde ve fizyoterapistler tarafından yaptırılan egzersizlerin vücudunuza zararı olmaz.

Fizik Tedavinin Seans Süresi ne kadardır? Fizik Tedaviye Kaç Gün Gelmem Gereklidir?
Fizik Tedavinin ortalama seans süresi 30 dakika ile 1 saat arasında değişmektedir. Ancak rehabilitasyon uygulamaları yapılan ortopedik ve nörolojik hastalıklarda daha da uzun sürebilir. Toplam seans sayısı ise 10 -30 arasında değişir. Rehabilitasyon uygulamalarında hastaya göre değişmekle birlikte seans sayısı da artabilmektedir.

Sık Fizik Tedavi Uygulanmasının Sakıncası var mıdır?

fizik tedavi doktorunun kontrolünde kurallara uyularak yapılan fizik tedavinin zararı yoktur.

Fizik Tedavi Çocuklara, Yaşlılara ve Hamilelere uygulanabilir mi?
Fizik Tedavi dozu, süresi ve uygulanacak cihazlar doğru belirlenirse her yaş grubuna uygulanabilir.

Fizik Tedavi Kemik Erimesi Yapar mı? Kemik Erimesi Saptanan Hastalara Fizik Tedavi Uygulanabilir mi?
Fizik Tedavi kemik erimesine yol açmaz. Sadece ileri derecede kemik erimesi saptanan hastalara fizik tedavide derin ısıtıcı ve traksiyon uygulanmasında dikkatli olunması gereklidir.

Fizik Tedavinin Kesinlikle Uygulanmaması Gereken Durumlar Nelerdir?

Acil yaralanmalı, kanamalı durumlarda uygulanmaz.
Ağır kalp, karaciğer, akciğer ve böbrek yetmezlik ve hastalıkları
Kontrol altında olmayan hipertansiyon (yüksek tansiyon) ve diyabet (şeker) hastaları
Akut enfeksiyonlar
Kanserler (Kanserli hastalarda ultrason, kısa dalga gibi derin ısıtıcı ajanlar kesinlikle uygulanmaz. Diğer fizik tedavi yöntemleri fizik tedavi uzmanı gözetiminde ve terapist tarafından güvenle uygulanabilir.)
Ağır dolaşım bozuklukları
Romatizmal hastalıkların aktivasyon dönemleri

Fizik Tedaviden Daha Fazla Yarar Görmek İçin Hastalar Neler Yapabilir?
Doktorunuzun ve terapistinizin önerilerine dikkat etmek gerekir.Tedavi sürecünde ilk hafta içinde şikayetlerde bir miktar artış olabilir fakat daha sonra şikayetlerde azalma gözlemlenir. Fizik Tedavi sırasında size doktorunuz veya terapistiniz tarafından günlük yaşamınızda omurganızı ve eklemlerinizi nasıl kullanmanız gerektiği anlatılacaktır. Bu kurallara tedaviden sonra da uymanız tedaviden gördüğünüz yararı arttıracak ve uzun süreli olmasını sağlayacaktır.
Fizik Tedavi sırasında fizyoterapistiniz tarafından size önerilen egzersizleri doğru ve düzenli olarak yapmanız tedavide başarı için temeldir.
Fizik Tedavi sırasında doktorunuz tarafından ilaç tedavisi önerilirse ilaçları önerilen doz ve sürede kullanın. İlaç kullanımı hem ağrının kronikleşmesini önleyecek, hem de tedaviye yardımcı olacaktır.

Bel ve boyun ağrılarından korunmak mümkün mü?
Bel ve boyun ağrıları için riskleri tanıyarak, iş yerinde ve günlük yaşamda vücudu doğru kullanarak ve kondisyonu iyileştirerek korunmak büyük ölçüde mümkündür.


Bel ve boyun ağrılarından sebepleri nelerdir?
Çok sayıda nedeni vardır. Basit bir kas zorlanmasından, çok ciddi durumlara kadar değişen onlarca neden bel ve boyun ağrılarına yol açabilir.

Spor bel ve boyun ağrılarına neden olur mu?
Spor sırasında vücudun yanlış kullanımı, ya da ısınmadan yapılan zorlamalı hareketler ağrıya ve sakatlığa neden olabilir.

Bel ve boyun ağrılarının seyri nasıldır?
Mekanik zorlanmalara bağlı oluşmuşsa ağrılı atakların % 90?ı 6 haftada iyileşerek normal yaşama dönebilir. Tekrarladıkça iyileşme süresi uzar.

Bel ve boyun ağrılarında ne zaman ameliyat önerilir ?
Hastaların sadece % 2-5 ?inde ameliyat önerilir. Fıtığa bağlı kolda, bacakta güçsüzlük varsa, idrar ve dışkılama alışkanlıklarında, fonksiyonlarında bozulma varsa ve uygun ve yeterince yapılan tedaviye cevap alınmıyorsa ameliyat önerilir.

Bel ve boyun ağrıları sakat bırakır mı ?
Evet. Tedavi edilmezse, hareketleri kısıtlayarak, sinirlerde kalıcı harabiyet yaparak ve psikolojik durumu olumsuz etkiyerek sakat bırakabilir.

Fizik tedavinin zararı, sinirleri ve dokuları öldürme, zedeleme gibi zararlı etkisi var mı?
Hayır. Doğru yapıldığı sürece yoktur.

İşe bağlı bel ve boyun ağrısı olur mu ?
Evet. İş yerinde bel boyun ve vücudun yanlış kullanımı ve kullanılan ekipman ve çalışma koşullarının uygun olmamasına bağlı bel ve boyun ağrısı gelişebilir.

Çalışanları bel ve boyun ağrıları nasıl etkiler?
Ağrı, hareket kısıtlanması ve psikolojik sorunlar nedeniyle çalışan, ailesi, yakınları ve işi olumsuz etkilenir.

Çalışanlarda bel ve boyun ağrılarından korunmak mümkün mü?
Vücudun doğru pozisyonlarda kullanımı, ekipman ve çalışma koşullarının çalışana uygun olarak, ergonomik, düzenlenmesi ile büyük ölçüde mümkündür.

Çalışanlarda bel ve boyun ağrılarından korunma ve ergonominin etkinliği kanıtlanmış mıdır?
Evet kanıtlanmıştır. Hastalıkların sıklığı ve ciddiyetini, iş günü kaybını ve maliyeti azalttığı gösterilmiştir.

Bel fıtığı ameliyatsız tedavi edilebilir mi?
Evet, zaten bel fıtıklarının sadece %1 ila 2’si ameliyat gerektirir. % 1’i kesin ameliyat gerektirir (mutlak endikasyon).  Diğer % 1’i, her türlü tedaviye rağmen geçmeyen ağrılarda düşünülür (rölatif endikasyon). Az bir kısmı sadece ilaç ve istirahat ile düzelir. Geriye kalan çok büyük kısmı ise DOĞRU PLANLANMIŞ bir FİZİK TEDAVİ’ye ihtiyaç duyar.
 
Bel fıtığı ne zaman ameliyatı gerektirir?
Muayenesinde ilerleyici nörolojik araz tespit edilen hastalar, kesin ameliyat endikasyonu alırlar. Ameliyat kararında esas belirleyici olan muayene bulgularıdır.

Bel MR’ımda fıtık görüldü, mutlaka ameliyat mı olmam gerekir?
Ameliyat kararı MR’a göre değil, muayene bulgularına göre verilir. Elbette ki MR görüntülerinin tanıdaki payı önemlidir. Ancak hastanın MR’ında bel fıtığı görüldüğü halde, şikayetlerinin kaynağı bambaşka bir problem olabilir. Araştırmalar göstermiştir ki, belinden herhangi bir şikayeti olmayan her 10 kişiden 7’sinin MR’ında bel fıtığı görülebilmektedir; bu fıtıklar şikayet veya ağrıya sebep olmadıkları gibi, herhangi bir tedaviyi de gerektirmeyebilirler.

Bel fıtığının yaptığı şikayetler herkeste aynı mıdır?
Değildir. Bazen sadece belde, bazen sadece bacakta; bazen hem bel, hem de bacakta ağrı olabilir. Yine bazen sadece ağrı, bazen sadece uyuşukluk, bazen de ikisi birden bulunur. Ağrılar bazı hastalarda ciddi hareket kısıtlılığına sebep olurken, şiddetli durumlarda hasta uzanacak doğru bir pozisyon bile bulamaz.

Bel fıtığı tedavisinde FİZİK TEDAVİ ne kadar etkilidir?
DOĞRU PLANLANMIŞ bir FİZİK TEDAVİ ile başarı oldukça yüksektir (ortalama % 90-93). Tedavi başarısında hastanın yaşı, fıtığın yeri ve şekli, hastanın mesleği, tedavi ve tavsiyelere uyumu, bel ile ilgili başkaca problemlerin olup olmaması ve FİZİK TEDAVİNİN DOĞRU UYGULANMASI da etkilidir. Doğru bir tedavi için DOĞRU TANI gereklidir. Hareket sistemi hastalıklarında doğru tanı; bir hastalık isminden çok, hastanın şikayetlerini çok yönlü olarak ele alan ve şikayetlere sebep olan – varsa – birden çok problemi ortaya koyan, bir TANI GRUBUdur. Bu, uzman hekim açısından gözden kaçırılmaması gereken önemli bir konudur.

Bel fıtığı tedavisinde FİZİK TEDAVİ geçici bir tedavi midir?
DOĞRU PLANLANMIŞ ve DOĞRU UYGULANAN bir fizik tedavi hem bel ve boyun fıtığında, hem de diğer pek çok hastalıkta KALICI bir tedavi sağlar. Yani fizik tedavi temel olarak, palyatif (geçici, ağrı kesici) bir tedavi değildir.

Bel fıtığı tedavisinde FİZİK TEDAVİ ne kadar sürede düzelme sağlar?
Tedavi süresi 10-30 gündür ve bu süre sonunda genellikle değişik oranlarda düzelme olur. Her hastaya ait bu iyileşme hızları az-çok değişebilir.