Nörolojik Rehabilitasyon

 

 

Nörolojik hastalıklar beyin, omurilik ve sinirlerde çeşitli nedenlerle oluşan ve ciddi sakatlıklar bırakabilen çok çeşitli hastalıkları kapsar. Rehabilitasyon gerektiren bu hastalıklar içinde beyin damarlarında oluşan kanama veya tıkanma sonucunda gelişen inme(hemipleji), travmatik beyin ve omurilik zedelenmeleri sonucunda oluşan felçler ve lokal sinir zedelenmeleri sonucu meydana gelen yüz felci,düşük ayak,brakial pleksus zedelenmesi gibi kismi felçler sık görülür.

Sinir sistemi birçok hastalıktan etkilenir. Yaralanma, dejenerasyon, yapısal defekt, tümör ve dolaşım problemlerinin birçoğu sinir sistemini harap eder. Beyin kanaması, kafa travması, inme, beyin tümörü, omurilik yaralanması sonucu oluşan felçler, multipl skleroz gibi çeşitli nörolojik hastalıklarda fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları ile hastanın maksimum fonksiyonel kapasitesine ulaşması sağlanır.

Bu gibi nörolojik hastalıklarda tedavi programımızın amacı eğitim, egzersiz ve fizik tedavi yöntemleri ile fonksiyonları iyileştirerek hastanın bağımsız yaşama bir an önce geri döndürülmesidir. Ayrıca inmeli hastalar ve diğer hastalar için kişinin gereksinimlerine göre ev programları düzenlenmektedir.