TOPUK DİKENİ

 

 

     

      Ayak tabanı ağrıları genelikle 'plantar fasia' denilen ayağın iç arkını destekleyen yapının,tekrarlı minor travmalar sonucunca aşırı zorlanması ya da kemiğe yapıştığı noktalarda minor yırtıklar oluşması sonucu oluşur.Bu aşırı zorlanma ya da yırtıklar sonucu plantar fasia da enflamasyon ve ödem gelişir.

     Aynı zaman da aşırı yüklenmeler topuk kemiğinde büyümeye (topuk dikeni), bunun sonucunda da büyüyen kemiğin ayak tabanındaki yapıları zedelemesi ve enflamasyona uğratmasına yol açar.

     Günümüzde topuk dikeni( epin calcanei) ve plantar fasiayanın enflamasyonu (plantar fasiit) ayak tabanı ağrılarının büyük bölümünün nedeni olmaktadır.Genellikle ayakta çok kalan,ayak tabanına aşırı yüklenmeye yol açan aktiviteler yapan ya da ayak yapısında bozukluk olanlarda görülen bu rahatsızlıklar artık rahatlıkla ve kalıcı olarak tedavi edilebilmektedir.

      Merkezimizde ESWT cihazı başta olmak üzere, manuel terapi, fizik tedavive özel enjeksiyonlar gibi tedavilerle ayak tabanı ağrılarının herhangi bir cerrahi uygulamaya gerek kalmadan büyük oranda tedavisinin yapılması  sağlanmaktadır. Bu tedavilerle hastadaki ağrıya yol açan ödem ve enflamsyon giderilip,topuğun büyüyen kısmı da kalıcı olarak tedavi edilebilmektedir.Ayrıca tedavi seansları sonrasında dokuları dinlendirecek rijit bantlama teknikleri ile tedavi etkinliği arttırılmaktadır.